Ortopédiai rendelésünkön a mozgásszervi betegségek, sportsérülések és lábelváltozások diagnosztikája, kezelése és tanácsadás történik. A betegeket utókezelés vagy műtét céljából olyan intézményekbe irányítjuk, ahol azt a legmagasabb szinten, korszerű eszközökkel végzik.
A lábelváltozások ( ezalatt a "lábfej" értendő) kezelése eddig hazánkban háttérbe szorult, pedig a mozgásszervi rendeléseken jelentkezők közül minden negyediknek "lábpanasza" van. Ma már a lúdtalpbetét felírása nem megoldás...
Kb. 400.000 olyan cukorbeteg van, akinek különböző súlyosságú lábelváltozása van, közülük sok megfelelő kezelés nélkül amputációval végződik.
Ortopédia ismertetése
A hosszan tartó végtag, gerinc fájdalom és a növekvő mozgáskorlátozottság hátterében leggyakrabban a csont- és lágyrészek ( ínak - izmok - porcfelszínek stb.) betegségei állnak. Az ortopédia a tartó- és mozgató szervrendszer veleszületett és szerzett idült elváltozásaival foglalkozik a balesetsebészet (traumatológia) az egész emberi test, beleértve a mozgásszerv - rendszer akut sérüléseivel és maradandó elváltozásaival.
Gyermekkorban a fejlődési rendellenességek, növekedési zavarok okoznak ortopédiai elváltozásokat ( dongaláb, gerincferdülés( scoliosis). Fiatal - és felnőtt korban a csontok, izmok és ízületek sérülései kerülnek előtérbe, súlyosságuk az enyhe izomhúzódásoktól az ízületi szalaghúzódásokon, ficamokon át egészen a szalagszakadásokig, csonttörésekig terjedhet. Időseknél az izületek kopásos elváltozásai és más betegségek - pl. mozgáshiány, túlsúly, cukorbetegség, köszvény - miatti panaszok kerülnek előtérbe.
A kialakult mozgásszervi elváltozásokat, izület pótló műtéteket ( protézis) az ortopéd szakorvosok végzik, ha un. konzervatív - nem operatív - módszerekkel a gyógyulás nem elérhető. Ide tartoznak a gyógyszerek, fiziotherápia, fürdőkórház, rehabilitációs kezelések.
A sérüléseket a baleset-sebészek látják el, közvetlenül a baleset után vagy később helyreállító műtétekkel.. Természetesen itt is van lehetőség nem operatív módszerek alkalmazására is.
Prof.dr. Nemes György
sebész-ortopéd-traumatológus szakorvos,
a Magyar Lábsebészeti Társaság Elnöke.
Izmok, ízületek és csontok
Mind az aktív (izom), mind a passzív mozgásszerveknek (ízület, csontrendszer) számos veleszületett és szerzett megbetegedése fordul elő. Az ortopédia a tartó- és mozgató szervrendszer veleszületett és szerzett elváltozásaival foglalkozik. A végtagok csontjainak és izületeinek betegségei, az izombetegségek egy része, valamint a gerinc csigolyáinak és a környező lágyrészeknek az elváltozásai tartoznak e szakterülethez.
Az erős mechanikai hatás következtében (például balesetben bekövetkezett) sérülés, törés, rándulás, ficam, szakadás stb. helyreállítása az ortopédia traumatológiai ágának feladata. Részben konzervatív kezeléssel, részben műtéti eljárásokkal igyekszik a normális mozgásfunkciókat, illetve az alaki viszonyokat a csontok, izmok, inak, ízületek, ínhüvelyek és a többi kiegészítő mozgásszerv területén helyreállítani. A mozgásszervi betegségek egy másik része belgyógyászati eredetű és a reumatológia körébe tartozik.